20 Eylül 2011 Salı

Karides Tava


Karidesi bildim bileli güveçte domatesli, üzeri kaşarlı yemeğe alışmış ben, Bodrum'da bir restoranda yediğim Karides Tava'dan sonra bir daha hiç güveçte karides yemedim :) Yapılışı ne kadar kolaysa lezzeti o kadar fazla bu yemeğin. Hele kokusu... Düşününce bile aklım başımdan gidiyor :)

2 kişi için malzemeler; yarım kilo dondurulmuş ve ayıklanmış karides, 3 diş sarımsak, 80 gr. tereyağı, tuz, pul biber ve toz kırmızı biber..

Yarım kilo karidesi buzluktan çıkarıp, çözülmesine izin vermeden kaynar suya atıyoruz. Su tekrar kaynama noktasına geldikten sonra 10 dakika daha haşlayıp süzüyoruz karidesleri. Tavada tereyağını eritip (pişirirken az gelirse tereyağı tekrar ekleyebiliriz, az olmamalı), karidesleri ekliyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. 4-5 dk. sonra ince kıydığımız sarımsakları ekliyoruz tavaya ve kavurmaya devam ediyoruz. Bir 4-5 dk. daha kavurup kapatmaya yakın pul biber ve kırmızı toz biberi ekleyip, hepsini tavada 30 sn.- 1 dk. kadar çevirip tavayı ocaktan alıyoruz. Yanında salatayla mükemmel ve çok pratik bir akşam yemeği :) Afiyet olsun..